کشف بسیاری از کاربردها و خطرات هیدروکسید سدیم از طریق مادران

فروش سدیم هیدروکسید در تبریز بزرگ شدم، اغلب شنیدم که مادرم و تمام مادران دیگری که به طور تصادفی ملاقات کردم، درباره هیدروکسید سدیم صحبت می کردند. این پایه فلزی را می توان به عنوان همراه دستی هر مادر در خانه در نظر گرفت. البته با استفاده از این اصطلاح به آن اشاره نکرده اند. با این حال، آنها از طریق اطلاعات ارائه شده می دانند که هیدروکسید سدیم چقدر می تواند مفید باشد.

به عنوان یک جزء اصلی در تولید برخی از محصولات مهم خانگی که مادران برای انجام وظایف روزانه خود به آن نیاز دارند، شناخته شده است. از جمله سدیم هیدروکسید در تولید مواد شوینده و صابون استفاده می شود. تصور کنید مادرتان نمی تواند از این مواد در هنگام تمیز کردن خانه، شستن لباس ها و شستن ظرف ها استفاده کند. چنین فاجعه ای خواهد بود. همچنین از این ماده برای ساخت پاک کننده فاضلاب استفاده می شود. اگر این پاک کننده های فاضلاب وجود نداشته باشند، مادران با گرفتگی ها چه می کنند؟ فقط تصور کنید که آنها فقط برای از بین بردن گرفتگی باید چه مشکلاتی را متحمل شوند و به پولی که فقط برای تعمیر لوله کشی باید پرداخت کنند، اشاره نکنید.

جدا از این مصارف خانگی، هیدروکسید سدیم در تولید چیزهای دیگر نیز استفاده می شود. در صنعت نساجی، تولید کاغذ و خمیر کاغذ و حتی در فرآیند ساخت آب آشامیدنی استفاده می شود. کاربردهای دیگری نیز برای هیدروکسید سدیم به غیر از آنچه قبلا ذکر شد وجود دارد. این در واقع در حفاری نفت، تولید سوخت، اچ کردن آلومینیوم، هضم بافت و برخی از فرآیندهای تهیه غذا استفاده می شود. بدون NAOH، انجام همه اینها کاملاً غیرممکن خواهد بود. این نشان می دهد که این ماده در جامعه امروز ما چقدر مهم است، نه فقط برای مادران بلکه برای همه.

برابر آگاهی از موارد مصرف این ماده، احتیاط مادران در برخورد با آن است. همانطور که ممکن است مفید به نظر برسد، NAOH همچنین در صورت برخورد نامناسب بسیار خطرناک است. شناخته شده است که در صورت استفاده با دست های بی دقت باعث آسیب به پوست و کوری چشم می شود. به همین دلیل است که مادران هنگام استفاده از هیدروکسید سدیم، محافظت را در راس فهرست اولویت های خود قرار می دهند. مهمتر از همه، آنها همیشه این نکته را حفظ می کنند که فرزندانشان هرگز به این موضوع نزدیک نمی شوند. ممکن است مفید باشد، اما به این معنی نیست که باید آن را در اطراف خانه بدون مراقبت رها کنید.

در واقع، همان نوع احتیاط باید توسط سازنده هیدروکسید سدیم انجام شود. نوع هوشیاری که مادران برای محافظت از خانواده خود در برابر آسیب این ماده شیمیایی باید به عنوان الهام بخش برای مشاغلی باشد که NAOH تولید می کنند. آنها باید به این نکته توجه کنند که شرکت‌ها و کارگران آنها از زمانی که مواد شیمیایی را کنترل می‌کنند تا زمانی که ماده شیمیایی در انبار مناسب نگهداری می‌شود، روش‌های ایمنی را رعایت کنند، زیرا بسیار خورنده است.

هیدروکسید سدیم یک ماده شیمیایی صنعتی مهم است. در ساخت صابون ها و مواد شوینده، مواد پاک کننده خانگی، کاغذ و منسوجات استفاده می شود. شکل خالص این پایه معدنی به صورت جامد سفید رنگی است که معمولاً به شکل گرانول، پولک یا گلوله موجود است. همچنین ممکن است در غلظت های مختلف در محلول های آبی وجود داشته باشد.

دارای فرمول شیمیایی NaOH است و یک پایه رایج در آزمایشگاه های شیمی است. این ترکیب خالص آب دوست است و شیمیدانان آن را یک ماده مرطوب کننده می نامند. همچنین به آسانی با دی اکسید کربن که یک انیدرید اسیدی است واکنش می دهد و نمک پایه ای به نام کربنات سدیم را تشکیل می دهد. به دلیل واکنش پذیری، این ترکیب اغلب در یک ظرف دربسته بسته می شود. در آب حل می شود و محلول های گرماساز را تشکیل می دهد. این آزاد شدن گرما ممکن است برای مشتعل کردن مواد قابل اشتعال یا احتراق در نزدیکی کافی باشد. این ترکیب به عنوان یونی شناخته شده است که به طور کامل به کاتیون های سدیم و آنیون های هیدروکسید در محلول های آبی تجزیه می شود. با این حال، این یون ها همچنین زمانی وجود دارند که نمک (NaCl)، که یک ماده یونی نیز است، در آب حل شود.